Tutvumine fotograafia põhitõdedega


Esiteks tuleb vabaneda rohelise automaat režiimi piirangutest, seda selleks, et digitaalse peegelkaameraga pildistatud fotod oleksid midagi enamat, kui kompaktkaamera väljastatud tavalisused. Vaja on osata seadistada kaamerat nii, nagu tahad, mitte nii, nagu kaamera algoritmid seda enne määravad. Vaja on teada, kuidas fotokaamera töötab ning kuidas fotograaf pilditegemist mõjutada saab. Vaja on endale selgeks teha fotograafia põhitõed.

 

Et oma loodusfotosid teadlikumalt teha, tutvusin ka mina fotograafia põhitõdedega. Infot selle kohta sain oma juhendajalt.  Kui algul mõtlesin, et pildistamine on imelihtne, siis sain teada, et päriselt pildistada oskamiseni on mul veel palju arenguruumi. Selleks oleks vaja korralikku kaamerat  ja selgeks teha kõik tehnilised pisiasjad, mis pildi teket mõjutavad. 


Oluline pildistamisel on kompositsioon. Kompositsioon fotograafias tähendab pildil olevate esemete tasakaalu ja värvide tasakaalu. Hea kompositsiooni saavutamiseks peaks leidma huvitava võttenurga, sobiliku valguse ja tabama rütme. Kui pildistada lihtsalt puud, siis see puu pildil on asi ise, aga kui pildistada seda puud nii, et pildile jääb ka näiteks puu vari järve pinnal, siis see lisab pildile aktsenti ja emotsioone. Ei ole hea, kui pildil on palju "müra" ehk liiga palju erinevaid asju. Siis läheb põhiline sõnum kaduma ja võib öelda, et pildil on kõike ja mitte midagi.


Emotsioonid pilte luues

Fotod võivad vaatajates tuua esile väga erinevaid emotsioone. Alustades rõõmust ja naerust ning lõpetades hirmu ja tülgastusega. Fotole püütud emotsioon aitab tihtipeale vaatajaga sidet luua ning teeb ühest jäädvustusest meeldejääva foto. 

Minu jaoks on fotos peituv emotsioon äärmiselt oluline. Foto peab kõnetama, muul juhul jätab see vaataja külmaks ning pilt vajub unustusehõlma. Emotsioonide edasi andmine läbi piltide tuleb ainult kogemustega. 

Sageli on pilt  peas enne valmis, kui seda pildistama minna. See tähendab, et peas on juba mingi ilus võte ja  lähen loodusesse seda leidma ja teostama. Sellistel hetkedel on oluline kannatlikkus. Mõni peas valmis olev võte võibki jääda saamata, kui tehnika pole piisav (tehniliselt keeruline on pildistada päikest, kuud, virmalisi, liikuvaid objekte jne). Kuid vahel võib vastupidiselt mõni juhuslik klõps osutuda imeliseks. 

Autor Erika Oeselg
Autor Erika Oeselg

Seda pilti ei ole ma käinud otsimas, vaid see on juhuslik.  Mere poolt vormitud kivikamakas võib endas peita nii suurt tunnet. See võte on mulle  südamelähedane just selles peituva emotsiooni poolest.



Fototöötlus

Üsna sageli tuleb ette seda, et tehtud foto kvaliteet on ebaõnnestunud, kuid vajad just seda pilti, kuna alternatiive pole. Samuti võib olla pildile sattunud mõni soovimatu isik või muu objekt ja see tuleks kõrvaldada. 

Digifotograafia üks osa on fototöötlus arvutiprogrammis. Nii proovisin ka mina kätt  Picasa programmis. Antud programm on vabavaraline ja selle võimalused ei vasta profifotograafias kasutuses olevatele programmidele, kuid oma esimesteks katsetusteks on see piisav. Lisaks kasutasin fototöötlusel ka AirBrush äppi, mis sobib hästi töötlemaks pilte, kus on inimesi.  

Foto töötlemine programmis annab võimaluse pildilt eemaldada "müra", tasakaalustada värve, lisada teksti, raame ja muid põnevaid efekte. Oma loodusfotosid olen töödelnud nii vähe kui võimalik, arvestades, et säiliks looduse tõelisus ja omapära. "Müra" eemaldamine on see, kui fotolt lõigata ära üleliigne, mis laseb esile kerkida olulisel.

Pilt enne töötlemist Autor: Erika Oeselg
Pilt enne töötlemist Autor: Erika Oeselg
Pilte enne töötlemist Autor: Erika Oeselg
Pilte enne töötlemist Autor: Erika Oeselg
Pilt pärast töötlemist Autor: Erika Oeselg
Pilt pärast töötlemist Autor: Erika Oeselg
Pilt pärast töötlemist Autor: Erika Oeselg
Pilt pärast töötlemist Autor: Erika Oeselg

Veebialbumi loomine

Alguses mõtlesin, et teen oma uurimistöö PowerPointis, kuid juhendaja selgitas veebialbumi olemust ja ei soovitanud seda programmi kasutada. Seega otsustasime koos uurimistöö juhendajaga, et teeme selle Webnode keskkonnas. Hakkasime sellega üsna pea algust tegema. Eelnevalt tutvusin internetis leiduvate pildialbumitega erinevatelt fotograafidelt. Esiteks pidin looma kodulehe, ning hiljem hakkasin seda kujundama, mille käigus tekkisid teemad: sissejuhatus, uurimistöö, galerii ning kokkuvõte. Pärast seda tuli hakata mõtlema uurimistöö sisule. 

Autoriõigused

Kuna minu uurimistöö lõpptulemusena valmis koduleht, siis pidin tutvuma intellektuaalse omandi ehk loometöö kohta käivate õigustega. Tegin seda internetis Creativ Commons veebilehel ja Pille Juurika magistritööd   lugedes.

Creative Commons aitab oma loodud digitaalset materjali internetis jagada, kaitstes oma autorlust. Seega nüüd ei olnud ma ainult internetist leitud materjali kasutaja, vaid minust sai seoses selle töö avaldamisega veebis samuti autor. Seni teadsin, et pean oskama jälgida fotode, muusika, videote ja muu materjali kasutamisõigusi ja oskama viidata. Nüüd tuli mul endal kasutamisõigusi luua. Lugemismaterjal oli juriidilise sisuga, kuid minu uurimistöö juhendaja aitas seda ümber sõnastada.

Oma uurimistööle lisasin  litsentsiks "Autorile viitamine + jagamine samadel tingimustel" 

Crie seu site grátis! Este site foi criado com Webnode. Crie um grátis para você também! Comece agora